Results of Day One

AUSTRALIAN SCHOOLS RUGBY CHAMPIONSHIPS 2023

Media Results Report

Girls Sevens U16

Round 1
NSW Inv. U16 5 (Tries: H. Williams) Def By QLD U16 48 (Tries: F. Tupuola-palale, S. Sauaso, S. Ibrahim, M. Pomerenke, D. Tutakangahau, N. Ngaru (3) Conversions: M. Pomerenke (3), D. Martens)

NSW U16 43 (Tries: M. Madden khan, M. Cashin (2), T. Shipton, R. Smith (2), E. Walker Conversions: L. Lemusu (3), E. Dietrich) Def Lloyd McDermott U16 Girls 7s 0

Round 2
QLD U16 44 (Tries: F. Tupuola-palale (3), M. Vial, N. Ngaru (2), H. Whittaker, S. Ibrahim Conversions: D. Martens, M. Pomerenke) Def Lloyd McDermott U16 Girls 7s 0

NSW U16 29 (Tries: J. Brightwell, T. Shipton, M. Madden khan, M. Cashin, L. Lemusu Conversions: L. Lemusu (2)) Def NSW Inv. U16 0

Girls Sevens U18


Round 1
NSW Open 1 46 (Tries: P. Simons (3), C. Falls, P. Marchant, D. Betham, W. Ellis (2) Conversions: L. Boyle (2), C. Halse) Def ACT Opens 0

NSW Open 2 7 (Tries: M. Jones Conversions: B. Bosland) Def By QLD Open 34 (Tries: I. Talau (2), A. Spooner, E. Hamblin, B. Tewake, E. Wynyard Conversions: A. Spooner (2))

Round 2
NSW Open 1 45 (Tries: C. Falls (2), P. Simons (2), W. Ellis (2), S. Thomas Conversions: C. Williams (3), C. Halse (2)) Def NSW Open 2 0

Lloyd McDermott Open Girls 7s 0 Def By QLD Open 43 (Tries: L. Bourke, K. Maclean, A. Spooner, I. Frawley, E. Wynyard, I. Talau (2) Conversions: A. Spooner, L. Bourke (2), I. Talau)

Round 3
QLD Open 0 Def By NSW Open 1 43 (Tries: P. Simons (3), C. Falls (2), P. Marchant, D. Betham Conversions: C. Halse, L. Boyle, S. Thomas, C. Falls)

ACT Opens 7 (Tries: E. Simpson Conversions: C. Smith) Def By Lloyd McDermott Open Girls 7s 19 (Tries: E. Barr (2), E. Lindsay Conversions: E. Barr, E. Stewart-reid)

Round 4
Lloyd McDermott Open Girls 7s 0 Def By NSW Open 1 64 (Tries: C. Falls (3), P. Marchant, W. Ellis, S. Thomas (3), M. Moleka, D. Betham Conversions: C. Williams (5), L. Boyle, C. Halse)

ACT Opens 7 (Tries: C. Smith Conversions: M. Ravouvou) Def By NSW Open 2 39 (Tries: B. Bosland (2), A. Whitaker, L. Coppola, O. Hall (2), M. Mackenzie Conversions: B. Bosland (2))

Boys XV U18

Round 1
NSW 1 U18 24 (Tries: B. Noble, P. Broe, J. Vaalotu, T. Farr-jones Conversions: H. James (2)) Def By NSWJRU U18 34 (Tries: J. John, D. Christodoulou, A. Leao (2), A. Mcgurk Conversions: F. Turinui (3) Penalty Goals: F. Turinui)

QLD 2 U18 53 (Tries: P. Vaoiva, A. Khan (2), K. Skelton (2), M. Bateman, G. Wight, S. I’iga, H. Lindenmayer Conversions: O. Lane (2), L. Tamanika (2)) Def VIC U18 5 (Tries: P. Vaea)

QLD 1 U18 5 (Tries: F. Lawson) Def By NSW  2 U18 12 (Tries: W. Potent, M. Roach Conversions: H. Orpin)

ACT U18 14 (Tries: J. Leuii, Z. Hoskin Conversions: Z. Hoskin (2)) Def By NSWJRU Barbarians U18 40 (Tries: T. Jorgensen, M. El-azar, M. Jarman, M. Marsters (2), S. Tikoduadua Conversions: M. Marsters (5))


News

2024 ASRU Championships

The ASRU would like to formally invite State and Territory affiliates to participate in the 50th Australian Schools Rugby Championships. … Continued